Kad kāda iemesla dēļ dzemdības nesākas pašas vai ir kāds apdraudējums mammai vai mazulītim un drošāk būtu bērniņam piedzimt, tad tiek veikta dzemdību ierosināšana (indukcija, izsaukšana).
Ierosināšanas visbiežāk pielietotie veidi ir: - jāiedzer pulverītis (Misoprostol) - makstī tiek iesmērēts gēls (prostaglandīni) - grūtniecei caur katetru tiek ievadīts mākslīgais oksitocīns - tiek pardurti augļūdeņi - makstī tiek ielikts tāds kā balons (Foley katetra) un to lēnām piepūšot tiek atvērts dzemdes kakliņš.
Kādu no ierosināšanas metodēm izvēlēsies, lems medicīnas personāls ņemot vērā ķermeņa gatavību dzemdībām pēc Bišopa skalas.
Ierosināšana pati par sevi nav sāpīga, taču ierosinātas dzemdības parasti ir daudz straujākas, intensīvākas, kontrakcijas var notikt ļoti bieži un spēcīgi, tādēļ šādas dzemdības var būt grūtākas gan mammai, gan mazulim.
Tādēļ noteikti vērts pārzināt un izmantot visus paņēmienus kā sev palīdzēt (elpošana, vizualizācijas, afirmācijas, masāžas utt.). Par dažādajām dabiskajām sāpju pārvarēšanas metodēm vari uzzināt Topošo māmiņu kursos!
Uz ierosināšanu parasti jāierodas stacionārā no rīta un tad attiecīgi tiek pielietota izvēlētā metode/s. Tālāk jau viss atkarīgs no tā, kā ķermenis reaģē uz ierosināšanu, citreiz viss notiek salīdzinoši ātri, citreiz metode uzreiz var neiedarboties un tad to atkārto vēlreiz vai pielieto citas metodes, un tad tas viss var arī ievilkties vairākas stundas un dažreiz dienas.
Parasti, ja nav kāda medicīniska pamatojuma, tad grūtniecība var ritēt pat līdz 41. un dažreiz pat līdz 42. nedēļai un tas ir pilnīgi normāli un nav nepieciešama nekāda iejaukšanās.
Dzemdību ierosināšanu drīkst veikt tikai saņemot informētu piekrišanu no grūtnieces, kur vispirms ārstiem jāizskaidro indukcijas iemesls, izvēlētā metode, iespējamais risks un sekas gan piekrišanas, gan atteikuma gadījumā.