Topošo māmiņu kursi

Atpūta pēc dzemdībām

Atpūta pēc dzemdībām
Jaunās māmiņas bieži saņem ieteikumus atpūsties pēcdzemdību laikā, bet reti kāds pastāsta viņām tieši kāpēc tas ir nepieciešams.

Vidējās placentas izmērs, ko māmiņa ir audzējusi 9 mēnešus, ir 22 cm, varētu teikt, ka tā ir šķīvja, vidēja arbūza vai futbola bumbas izmērā.

Pēc placentas piedzimšanas, vietā, kur placenta bija piestiprināta sievietes dzemdē, paliek brūce. Ja šī brūce mums būtu ārpusē, piemēram, uz muguras vai krūtīm, ikviens, kas to redzētu liktu mums atpūsties, dot sev laiku atveseļoties! Kā arī placenta ir orgāns, kuru sieviete tikko izvadīja no sava ķermeņa, ja sieviete būtu zaudējusi nieri vai aklo zarnu, tad 6 nedēļu atveseļošanās periods būtu minimāls. Ārsti un ģimene par pašsaprotamu pieņemtu un pat uzstātu uz to, ka sievietei ir jāatpūšas, sniegtu viņai atbalstu ar ikdienas darbiem, nesagaidītu to, ka viņa jau nākamajā dienā atgriežas ikdienas darbos un ritmā.

Bet, tā kā šī ir iekšēja jeb slēpta brūce, tad pēcdzemdību atveseļošanās procesu, mēs ne vienmēr uztveram nopietni un to bieži nedara arī mūsu apkārtējie.

Brūces vieta no placentas ir viens no galvenajiem pēcdzemdību asiņošanas, jeb tā saukto lohiju iemesliem. No šīs vaļējās brūces sievietes zaudē apmēram 1/10 no savām asins rezervēm! Neatkarīgi no tā, vai bērniņš nāca pasaulē ar ķeizargrieziena palīdzību vai dzimstot vagināli, ikvienai būs šī asiņojošā brūce.

Šādas brūces dzīšana aizņem vidēji 6 nedēļas. Tas ir vidējais rādītājs un ir atkarīgs no tā, cik daudz sieviete atpūšas, no uztura, apkārtējo atbalsta un citiem faktoriem. Tāpēc tām māmiņām, kuras saņem mazāk, var būt nepieciešams ilgāks laiks, bet tām, kuras atpūšas un dod sev laiku, atveseļošanās var notikt ātrāk.

Jo ilgāk brūces vieta paliek atvērta, jo lielāks ir infekcijas un asiņošanas risks, pat ja dzemdības ir bijušas bez jebkādiem sarežģījumiem.

Pēc dzemdībām sievietes ir pakļautas hormonālām izmaiņām, viņu rezerves ir izsmeltas, viņas ir emocionāli vārīgākas, mācās rūpēties par un zīdīt savu mazuli un sievietes ķermenis smagi strādā, lai dziedētu šo milzīgo brūci. Tas ir daudz!

Tāpēc, lūdzu, esi saudzīga pret sevi un nekautrējies lūgt pēc palīdzības.

Tu esi pelnījusi atpūtu, gādību un atbalstu!