Topošo māmiņu kursi

Pēcdzemdību sāpes

Pēcdzemdību sāpes
Sievietes var saskarties ar atsāpēm, krūšu un starpenes sāpēm pēcdzemdību periodā.

Ar atsāpēm - kontrakcijām līdzīgām sāpēm vēdera lejasdaļā sakaras daudzas jaunās māmiņas, jo pēc dzemdībām viss pamazām sāk atgriezties savās vietās un dzemdei strauji jāsaraujas. Atsāpes liecina par dabisku fizioloģisku procesu, kura laikā dzemde saraujas un atgūst iepriekšējos izmērus. Izteiktākas atsāpes ir pirmajās divās dienās pēc dzemdībām, jo tad dzemde visstraujāk samazinās. Biežāk atsāpes izjūt māmiņas pēc atkārtotām dzmedībām, bet pēc pirmajām šīs sajūtas var arī nebūt.
Atsāpes visvairāk jūtamas, kad tiek zīdīts bērniņš, jo zīdīšanas laikā māmiņai izdalās hormons oksitocīns, kurš arī atbild par kontrakciju veidošanos - tātad bērniņa zīdīšana palīdz ātrāk dzemdei sarauties un tas tālāk mazina pēcdzemdību sarežģījumu riskus. Sāpju mazināšanai var lietot raspodiņu tēju. Ja tā nepalīdz un atsāpes ir ļoti spēcīgas, tad palūdz savam ārstam izrakstīt pretsāpju svecītes (tās ir savienojamas ar zīdīšanu).

Pirmajās dienās pēc dzemdībām arī krūtis var būt jutīgas. Kad parādās “īstais” piens, kas parasti notiek ap 3-4 pēcdzemdību dienu, krūtis var būt ļoti jūtīgas, karstas, smagas un būtiski palielināties izmērā. Nepatīkams var būt arī pirmais brīdis, kad mazulis tikko piezīžas pie krūts, kam nevajadzētu ilgt vairāk par 60 sekundēm. Ja sāpes turpinās vai pamani, ka krūšu gali ir sākuši plaisāt, noteikti vērts vērsties pēc palīdzības pie zīdīšanas konsultanta.

Arī starpene pirmajās pēcdzemdību dienās var būt jūtīga. Starpenes tūska var sagādāt neērtības apmeklēt labierīcības, lai atvieglotu sajūtas vari izmantot siltu ūdeni, to lejot sev virsū tualetes apmeklējuma laikā. Ja dzemdību laikā ir radušies plīsumi vai ir bijis iegriezums, tie arī var sagādā virkni nepatīkamu sajūtu, lai mazinātu tūsku un nepatīkamās sajūtas vari izmantot dažādas vēsas kompreses.

Atceries, ka visas sāpes pāriet! Nekas šajā pasaulē nav skaistāks par mūsu mazuļiem un ikviena nepatīkamā sajūta pēc dzemdībām ir tā vērta!